in

Футзал: правила та нюанси гри у міні футбол

Коротко та зрозумілою мовою пояснюю основні правила та тонкощі гри у футзал, які прописані на офіційній сторінці УАФ, і чим правила гри у міні-футбол відрізняються від великого футболу.

Поле

У футзал грають на рівній та гладкій поверхні переважно з дерева або штучного матеріалу. На крупних турнірах грають на дерев’яній поверхні, штучна використовується вкрай рідко і тільки у національних змаганнях. Довжина міні футбольного поля варіюється в диапазоні 38-42 м, а ширина – 20-25 метрів.

Поле для міні-футболу
Схема футзального поля. Фото: uaf.ua

Границі поля відокремлюються лініями, як і в футболі. Лінії мають бути не слизькими, а їхній колір повинен відокремлюватись від кольору самого майданчику. Ширина всіх ліній дорівнює 8 см. Дві довші лінії називаються боковими, дві коротші – лініями воріт. Посередині проведена лінія, яка розділяє поле навпіл. Там же намальоване центральне коло, звідки гравці починають гру.

У штрафній площі та біля неї розташовані три позначки на відстані 5, 6 та 10 метрів від лінії воріт. Точка на відстані шести метрів є місцем для встановлення м’яча під час пенальті. З 10-метрової позначки теж виконується штрафний удар, який призначається, починаючи з шостого фолу однієї з команд. Рисочка на відстані 5 метрів від воріт потрібна, щоб воротарі, які захищають ворота під час 10-метрового удару, дотримувались цієї відстані та не виходили за неї.

Футзальні ворота
Ворота у міні-футболі. Фото: uaf.ua

Ворота розташовані посередині кожної лінії воріт так, щоб обидві стійки знаходились на лінії. Відстані між стійками воріт становить 3 метри, а їхня висота – 2 м.

М’яч

М’яч повинен мати форму сфери та бути зробленим за стандартами ФІФА. На великих турнірах використовують найкращі м’ячі, які пройшли сертифікацію ФІФА та отримали знак FIFA Quality Pro. М’яч не повинен мати перший відскок нижче ніж 50 см та вище ніж 65 см при падінні з висоти двох метрів.

Розмір футзального м’яча менше, ніж футбольного. Існує кілька розмірів м’ячів від 1 до 5. У міні футбол грають «четвіркою», в той час як у футболі використовують «п’ятірку».  

Команди

Кожна команда складається з чотирьох польових гравців та одного голкіпера. В офіційних змаганнях під егідою ФІФА кожна команда може використовувати до дев’яти запасних гравців. Заміна може бути проведена в будь-який момент гри, навіть коли м’яч знаходиться у грі. Кількість замін необмежена.

Екіпірування гравців

Форма гравців включає в себе ігрову футболку, шорти (або штани для воротаря), гетри, щитки та взуття. Дві команди мають грати у формах різного кольору, щоб не зливатись один з одним. Форма голкіпера має відрізнятись від форми польових гравців.

Момент з матчу у міні-футболі
Кадр з футзального матчу. Фото: sport.tvp.pl

Гравцям заборонено виходити на поле з предметами, які створюють потенційну небезпеку для самого гравця або інших учасників поєдинку. Наприклад, не можна грати з намистами, кільцями, хрестиками тощо.

Тривалість гри

Матч у міні футболі складається з двох таймів по 20 хвилин чистого часу. Перерва між таймами не повинна перевищувати 15 хвилин. У випадку призначення додаткового часу, перерви між двома додатковими таймами немає: команди міняються половинами та гра поновлюється. Додатковий час складається з двох таймів по 5 хвилин.

У кожному таймі обидві команди має право взяти тайм-аут на 1 хвилину. Для цього представники команди мають повідомити 3-го арбітра про бажання взяти 1-хвилинну перерву, передавши тому відповідну картку. Тайм-аут надається в тому випадку, коли м’яч виходить за межі поля або гру було зупинено, а команда, яка взяла перерву, має право на її поновлення.

Початок та поновлення гри

Матч у міні футболі починається з центру поля. Хто розпочне гру, визначають перед грою шляхом жеребу. Під час розіграшу м’яча з центру поля всі гравці суперників повинні знаходитись на своїй половині поля та не мають права заходити до центрального кола. Після кожного голу, команда, що пропустила, поновлює матч з центру. Під час аутів, штрафних та кутових ударів гра поновлюється приблизно так, як і в звичайному футболі. 

Більше про великий футбол ви дізнаєтесь зі статті про офсайд у футболі.

Порушення правил

У футзалі матч обслуговують чотири людини: перший суддя, другий суддя, хронометрист та третій суддя (помічник хронометриста). Перший та другий арбітри слідкують за грою, призначають штрафні та кутові, показують картки гравцям. Тобто, приймають всі рішення стосовно матчу. 

Хронометрист відповідає за час матчу: зупиняє час після виходу м’яча за межі поля, призначення штрафного удару, тайм-ауту тощо.Третій суддя рахує фоли кожної команди, записує кому саме була показана картка та слідкує за замінами. Якщо перший або другий суддя не може продовжити гру за якоїсь причини, третій арбітр замінить його.

Арбітри у міні-футболі
Арбітри у футзалі. Фото: insidethegames.biz

Штрафний удар призначається за порушення правил проти суперника. Якщо порушення сталося у межах штрафного майданчику, призначається 6-метровий удар. У футзалі фоли накопичуються, і, починаючи з шостого фолу, команда суперників матиме право на 10-метровий удар після кожного наступного фолу. Кількість фолів рахується окремо в кожному з таймів і не сумується одне з одним.

Якщо арбітр вважає порушення правил грубим, він може показати порушнику жовту або червону картку.  Арбітр сам визначає жорстокість та ступінь покарання гравця. Картка може бути показана як за грубу гру на майданчику, так і за неспортивну поведінку. 

У випадку вилучення гравець покидає поле і більше не може брати участі у даному поєдинку, а його команда грає в меншості протягом двох хвилин. Якщо в цей час ця команда пропускає гол, склади вирівнюються. Якщо ж обидві команди грають з вилученням, або забиває команда, яка грає у меншості, склади залишаються незмінними.

Правило чотирьох секунд

На те, щоб повернути м’яч до гри під час ауту, штрафного та кутового удару або удару від воріт, команді дається чотири секунди. Якщо за цей час команда не встигла ввести м’яч, призначається вільний удар для їхніх суперників.

П’ятий польовий гравець

Часто, коли команда у міні футболі програє, наприкінці матчу вона знімає з гри голкіпера, випускаючи замість нього польового гравця. За рахунок цього команда буде мати перевагу в атаці, коли вже нічого втрачати. Але при використанні цієї тактики є великий шанс пропустити ще один гол, адже власні ворота залишаються пустими.

Avatar photo

Автор: Віталій Лазобко

Привіт! Мене звуть Віталік, мені 20. Футбол в моєму житті з самого дитинства, сам професійно займаюся ним вже 15 років, стежу за всіма новинами, результатами, чутками і трансферами в цьому виді спорту. З моїх статей можна дізнатися не тільки найсвіжішу і актуальну інформацію зі світу футболу, але також знайти для себе нові цікаві факти про футболістів, тренерів або футбольні клуби, яких до цього не знали )

Залишити відповідь