Розповідаємо про розмітку футбольного поля: як, для чого і чому на футбольному полі лінії намальовані саме так.
Згідно з офіційними правилами футболу, ширина воріт має бути 7 метрів 32 сантиметри, висота 2 метри 44 сантиметри, штрафний майданчик – 40 метрів 23 сантиметри на 16 метрів 46 сантиметрів, точка пенальті – 10 метрів 97 сантиметрів. Такі дивні цифри придумали англійці, з їхнього погляду у футболі все дуже акуратно й рівно: футбольні ворота 24 на 8 футів, штрафний майданчик 44 на 18 ярдів, точка пенальті – 12 ярдів.
У розмітці футбольного поля три кола
У розмітці футбольного поля є три кола, проте явно видно лише одне. За футбольними правилами, у момент пробиття вільного або штрафного удару всі гравці суперника мають відійти від м’яча щонайменше на 9 метрів 15 сантиметрів, тобто на 10 ярдів. Коло в центрі поля намальоване для того, щоб гравці протилежної команди не заходили за нього в момент розіграшу м’яча на початку таймів або після забитих голів.
На футбольному полі є ще два кола, просто вони намальовані не до кінця. Центри цих кіл – точки пенальті, а намальоване півколо – це просто лінія, за яку не можна заходити в момент пробиття 11-метрового удару, точніше 10-метрового і 97-сантиметрового, або ж 12-ярдового.
Позначки на кутових
На кутах деяких футбольних полів наносять рисочки. Може здатися, що це просто хтось неакуратно наніс розмітку. Але у футбольних правилах на сайті fifa.com такі позначки називаються Optional mark: невеликі рисочки між кутовим прапорцем і воротами, а також перед бічною лінією на такій самій відстані від кутового прапорця.
Насправді це те саме півколо, за яке не можна заходити під час виконання кутового удару, ті ж самі 10 ярдів або 9 метрів 15 сантиметрів. При цьому радіус кутової позначки дорівнює одному ярду. У правилах ФІФА зазначено, що ці лінії – необов’язковий елемент розмітки футбольного поля, їх можна наносити на для допомоги рефері та лайнсменам. Є міф, що смугастим поле також роблять для допомоги боковому судді. Ми з’ясували чому футбольне поле смугасте, хто, навіщо і найголовніше як його таким робить.
Воротарський майданчик
Із воротарським майданчиком теж пов’язано багато міфів: нібито в ньому не можна доторкатися до воротаря або під час удару від воріт м’яч обов’язково має стояти на лінії. Усе це не так. Голкіпера чіпати можна, вибивати м’яч від воріт можна з будь-якої точки воротарського майданчика, а не обов’язково з лінії. Деякі голкіпери ставлять м’яч на лінію, щоб вибити подалі. Але ця лінія розмітки футбольного поля насамперед потрібна для пробиття вільних ударів.
Вільні удари зі штрафного призначають досить рідко, але все-таки це трапляється. У цьому випадку навіть якщо порушення правил сталося прямо на лінії воріт, вільний удар атакуюча команда завдасть з лінії воротарського. Це єдина ситуація, за якої стінка перебуває до м’яча ближче, ніж 10 ярдів – прямо на лінії воріт, тому що якщо гравці відійдуть на 10 ярдів, то ворота залишаться порожніми.